Jak zajistit kvalitní WIFI

Máte velký dům a malou wifi? Pak potřebujete MESH.

Co je to Mesh Wi-Fi a jak fungujeMesh Wi-Fi systém je síťové řešení, které využívá routery několika samostatných modulů (satelitů), které dohromady vytváří jednotnou síť. K internetu se drátově připojí pouze hlavní router. Ten pak komunikuje s ostatními satelity bezdrátově. Pro vyšší rychlost lze ale u některých modelů využít kabelové propojení.

Po prvotním nastavení a propojení hlavního modulu se satelitními jednotkami se vytvoří v celé oblasti síť s jednotným názvem. V topologii sítě jsou ale všechny prvky na stejné úrovni a cesta, kterou potečou data, se volí na základě aktuálních podmínek. V praxi to znamená, že připojené zařízení komunikuje s internetem buď přímo přes router, nebo data do/z routeru přeposílá satelit. Pro uživatele se ale nic nemění, o veškeré nastavení se automaticky stará Wi-Fi systém.

Při přecházení mezi místnostmi se zařízení budou přepojovat k silnějším zdrojům signálu. To je obrovská výhoda Mesh Wi-Fi. Nedochází zde k žádným výpadkům signálu, vše probíhá zcela automaticky.

K Mesh Wi-Fi routerům lze připojit více zařízení. Proto naleznou uplatnění i v chytrých domácnostech, kde musí být k internetu připojený každý prvek či senzor zvlášť.

Standard Wi-Fi 5

Standard Wi-Fi 5 (nebo též IIEE 802.11ac) byl představen v roce 2013 a schválen o rok později.

Tento standard nově podporuje technologii beamforwarding. Znamená to, že router vysílá signál k připojeným zařízením, nikoli slepě do všech směrů. Tím je dosaženo silnějšího signálu u klientských zařízení a vyšších přenosových rychlostí. Počet prostorových kanálů stoupl na 8 a zvýšila se šíře pásma na kanál ze 40 na 80 MHz. Díky těmto vylepšením lze v pásmu 5 GHz dosáhnout rychlosti až 3466,8 Mb/s.

Za nevýhodu lze považovat absenci 2,4GHz pásma. Zařízení komunikující na této frekvenci se musí spokojit se starším standardem Wi-Fi 4 nebo v případě kompatibility pracovat se standardem Wi-Fi 6. Je tedy třeba dát pozor na některé robotické vysavače, nebo levné kamery, které pracují pouze v pásmu 2,4 GHz.

Další informace nebo poptat instalaci můžete na našich kontaktech