Nastavení telefonu jako hotspot

Co je přenosný hotspot?

Máte-li chytrý telefon, pak s největší pravděpodobností také máte aktivovaná mobilní data. Z tohoto předpokladu patrně vychází původní myšlenka využít mobilní telefon jako přenosný Wi-Fi hotspot, který poskytne připojení k Internetu ostatním zařízením (tedy nejen telefonům, ale také notebookům, netbookům, tabletům, …, která nemají mobilní data). V tomto režimu je tedy telefon připojen do Internetu skrze mobilní data (dle dostupnosti GPRS, EDGE, 3G, …) a využívá integrovaný Wi-Fi adaptér k vysílání signálu bezdrátové sítě.

Abyste si uměli situaci představit, použijme analogii s běžným Wi-Fi hotspotem (routerem, přístupovým bodem, …). Takový hotspot mívá anténu (či více antén), kterou šíří signál své bezdrátové sítě po okolí, a je nějakým způsobem – zpravidla kabelem – připojený k Internetu. Pokud se připojíte například s notebookem do takové Wi-Fi sítě, putují vaše data nejprve z notebooku vzduchem do Wi-Fi routeru a z něj pak kabelem dále do Internetu. Mobilní telefon v roli hotspotu se liší jen v jedné maličkosti: do Internetu není připojen kabelem, ale prostřednictvím mobilních dat.

Protože v souvislosti s uprchlickou krizí je velká poptávka po připojení k internetu, připravili jsme popis jak vytvořit „hotspot“ tedy wifi z mobilního telefonu:

Apple:

 1. Přejděte do nastavení > Mobilní data > Osobní hotspot nebo Nastavení > Osobní hotspot.
 2. Klepněte na přepínač vedle volby Povolit připojení ostatním a povolte jej.

K Osobnímu hotspotu se můžete připojit přes Wi-Fi, Bluetooth nebo USB. A pokud máte iOS 13 nebo novější, zůstanou zařízení připojená k Osobnímu hotspotu, i když je obrazovka zamčená, takže budou stále dostávat oznámení a zprávy.

Tady je několik tipů k používání jednotlivých metod.

Když k Osobnímu hotspotu připojíte nějaké zařízení, stavový řádek zmodrá a bude ukazovat počet připojených zařízení. Počet zařízení, která se v jednu chvíli můžou připojit k Osobnímu hotspotu, závisí na vašem operátorovi a modelu iPhonu. Pokud jsou k vašemu Osobnímu hotspotu nějaká zařízení připojená přes Wi-Fi, můžete se z hostujícího zařízení připojit k internetu jenom přes mobilní data. 

Nastavení telefonu, který se připojuje přes Wi-Fi

Na zařízení, které chcete připojit, přejděte do Nastavení > Wi-Fi a v seznamu klepněte na Wi-Fi síť, ke které se chcete připojit. Pokud k tomu budete vyzváni, zadejte heslo k osobnímu hotspotu, pokud bude správné, zařízení se připojí.

Před používáním Osobního hotspotu musíte nastavit heslo Wi-Fi. Heslo k Wi-Fi změníte tak, že přejdete do Nastavení > Mobilní data > Osobní hotspot nebo Nastavení > Osobní hotspot a klepnete na Heslo Wi-Fi.*

Zvolte takové heslo Wi-Fi, které je aspoň osm znaků dlouhé a používá znaky ASCII. Pokud použijete znaky, které nejsou ve znakové sadě ASCII, ostatní zařízení se k vašemu Osobnímu hotspotu nebudou moct připojit. Mezi znaky, které nejsou ve znakové sadě ASCII, patří znaky z japonštiny, ruštiny, čínštiny a dalších jazyků. Mezi znaky ASCII patří:

 • Všechna anglická písmena, malá i velká Číslice od 0 do 9
 • Některá interpunkční znaménka

Telefon se systémem Android

Pro aktivaci hotspotu postupujte následovně:

 1. Stiskněte tlačítko [Menu].
 2. Z nabídky zvolte Nastavení.
 3. Přejděte do sekce Ovládání bezdrátových sítí.
 4. Otevřete položku Tethering a přenosný hotspot. Sekce Tethering a přenosný hotspot
 5. Aktivujte zatržítko Přenosný hotspot Wi-Fi. Aktivace režimu přenosný hotspot Wi-Fi
 6. Pokračujte v Nastavení přenosného hotspotu Wi-Fi-Konfigurace hotspotu Wi-Fi. Konfigurace hotspotu Wi-Fi
 7. Do pole Identifikátor SSID sítě vepište název, pod kterým bude vámi vytvořená Wi-Fi síť viditelná. Identifikátor SSID sítě
 8. Z nabídky zabezpečení zvolte buď Open, pokud nechcete, aby uživatelé museli před připojením zadat heslo, nebo WPA2 PSK pokud heslo zadávat mají. V obydlených oblastech rozhodně doporučujeme heslo požadovat – zabráníte tím zneužití vašeho připojení k Internetu. Způsob zabezpečení vytvářené sítě
 9. Pokud jste zvolili zabezpeční WPA2 PSK, zbývá jen zadat Heslo. Heslo
 10. Konfiguraci ukončíte tlačítkem Uložit. Pozor – uložení je možné jen tehdy, pokud jste zadali dostatečně silné heslo! Uložit
 11. V položce Časový limit pak můžete nastavit, po jaké době, kdy není připojeno žádné zařízení, se má Wi-Fi hotspot deaktivovat. Časový limit

Nyní, pokud si dáte na jiném zařízení s Wi-Fi vyhledat bezdrátové sítě, byste měli vidět mezi okolními i tu vámi vytvořenou. Jak se k ní připojíte, to už je samozřejmě záležitost daného zařízení a jeho systému.