Pozor na podvodné telefonáty!

Pozor na volající ze zahraničí, kteří vás jménem společnosti Microsoft informují o tom, že vás počítač je napadený, a rozesílá spamy. Volající nabízí instalaci „firewallu“ ze drobný poplatek, obvykle kolem 50,-, cílem je ale získat vaše údaje k platební kartě a přístup do počítače, ze kterého buď odcizí data, nebo je zašifrují.

Podvodníci vydávající se za technickou podporu společnosti Microsoft v telefonátech podle úřadu pod záminkou ochrany a asistence při odstraňování hrozeb požadují instalaci programů AnyDesk a TeamViewer pro získání vzdáleného přístupu k počítači, zadávání příkazů do příkazových řádků nebo informací o počítači a dalších zaměstnancích. Plnění těchto pokynů však vede ke kompromitaci zařízení, případně ke krádeži citlivých údajů, hesel nebo zašifrování dat vyděračským programem.

Jde o tzv. vishingový útok, a pokud jste již umožnili přístup do počítače, je třeba jej přeinstalovat, aktualizovat a obnovit data. Případně použít antivirový program, který se bootuje z USB disku.

V případě, že si s akcí nevíte rady, volejte servis 739 109 780